חשיבותו של הסכם ממון

כאשר הסטטיסטיקה מוכיחה כי כל זוג שלישי מתגרש או עתיד להתגרש, הדבר משפיע בהכרח על מי שמתכננים להינשא. במודע או שלא במודע הם מניחים כי ייתכן כי הם לא יחיו לעד בעושר ובאושר, כמו באגדות עם סופים טובים; כי יש סיכוי, לא בלתי סביר, ודאי בעל היתכנות, כי בשלב כל שהוא הם “יפרקו את החבילה”, במירכאות או בלעדיהן. על מנת למנוע מראש, מבעוד מועד, במחשבה תחילה ובתכנון מושכל, מצב, שבו תתרחש ‘מלחמת עולם’ ביניהם ויתגלע סכסוך אנושי ומשפטי מר, הם נערכים מבעוד מועד ועורכים הסכם ממון, שבו מוסדרים הכסף והרכוש ומוסכמים בחתימת שניהם.

הואיל ואין הסכם אחד דומה למשנהו, בכל תחום בכלל ובתחום הממון בפרט, נדרשים בקיאות, ידע, ניסיון, מיומנות ורגישות כדי “לתפר” לכל זוג ולכל אחד מהם הסכם ממון, אשר יעגן במסמך חתום בעל תוקף משפטי את הרצונות, הצרכים והאינטרסים שלהם.

 שלי – שלי, שלך – שלך

הניסיון מלמד כי גם מי שכורתים ברית עולם ונשבעים זה לזה ביקר ובקדוש להם עד עולם, עלולים, יום אחד, להפר את הנדר ולשבור את הברית… הסכם ממון מעגן בהתחייבות הדדית את ההכרה כי מה ששלי שלי ומה ששלך שלך. ראוי וחשוב שההסכם יכלול גם את אופן חלוקת הכסף והרכוש שייצבר במהלך הנישואין.

הסכם ממון הוא הכרח המציאות, במיוחד המציאות במאה ה- 21, שבה הכלל משתנה במהירות, אנשים נחשפים לאפשרויות רבות, לפיתויים ולגירויים שונים, כאשר טרנדים עדכניים משנים את התפיסות וההשקפות ומעוררים אנשים לנסות ולהתנסות, לנסוע, לחקור- מוסד הנישואין עלול להיראות להם ולהרגיש להם מגביל בשלב מסוים. גירושין הם אפוא אפשרות סבירה.

הסכם ממון עשוי למנוע סכסוכים מרים ולגרוע את הסיבה העיקרית להתגלעותם. הסכם כזה הוא תנאי הכרחי ליצירת ביטחון כלכלי ונפשי של כל אחד מבני הזוג אף שהוא, כשלעצמו, אינו תנאי מספיק לביטחון הזה בכלל ולקשר טוב, חזק ויציב בין בני הזוג בפרט.

הסכם ממון בפרק ב’

הסכם ממון כאשר עבור שני בני הזוג או לפחות עבור אחד מהם הנישואין או מיסוד הקשר החוזי הוא פרק ב’ עבורם, צפויים להגיע אל הקשר הזה כשהם צברו כסף ורכוש עם הזמן, ובהינתן אי הוודאות שלהם כמה זמן יחזיק מעמד הקשר, טבעי ולגיטימי שהם ירצו להגן על הנכסים ולעגן את בעלותם היחידה והבלעדית עליהם באמצעות הסכם ממון.  חשיבות רבה ביותר להסכם כזה, שבו נשמר האינטרס הכלכלי של המעורבים היא במקרים שבהם למי מבני הזוג יש ירושה.

על אף ההבנה את חשיבות עריכת הסכם ממון, חשוב מאוד לבצע אותו לאחר קבלת ייעוץ של עורך דין מקצועי הבקיא בכל ההיבטים של הסכמי ממון לסוגיהם. בתחום זה במיוחד חשוב להבין כי אין חכם כבעל ניסיון ( ובהקשר זה- ניסיון משפטי). עצם קיומו של הסכם ממון בני זוג אמור להרגיע אותם ולהפיג חששות. בהעדרו קיים מתח שמקורו באי-ודאות לא רק מה יילד יום אלא כיצד יגיב כל צד במקרה של גירושין או פירוק הקשר החוזי.

לימוד על דרך השלילה (או ההעדר)

לצער רבים ולחרטתם של מי שלא ערכו הסכם ממון לפני הנישואין- הם נוכחים לדעת עד כמה שגו ועד כמה גבוה הוא המחיר על שגיאה זו, רק לאחר הגירושין. או אז, בהעדר הסכם, מתחילה “מלחמת עולם” על כסף ועל רכוש, באופן שבעל כורחם גם הילדים נגררים למריבה.

בשורה התחתונה: על מנת להימנע ממתח מיותר הנובע מאי הוודאות, חשוב לבצע הסכם ממון לפני הנישואין.

המאמר נכתב בשיתוף משרד עו”ד עמית ורד, נוטריון ומגשר מוסמך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *